Cevap :
Merhabalaarr
Düzine = 12 adet olur
Deste = 10 adet olur
Soru : Kırtasiyeci tanesini 15 TL'den aldığı 8 düzine kalemin tanesini 20 TL'den satmıştır. Buna göre kaç TL kâr etmiştir?
Cevap :
- 8 Düzine dediği için 8 ile 12'yi çarpmalıyız.Çarpalım : 8 × 12 = 96
- Şimdi kaç TL kâr ettiğini bulmak için 12 ve 20'yi çarpmalıyız.Çarpalım : 12 × 20 = 240 yani cevabımız 240
örnek soru : Kırtasiyeden 6 düzine kalem aldım. 2 düzinesini kardeşime verdim. Buna göre kaç tane kalemim kaldı?
Cevap :
- 6 düzine 72'dir. 6 × 12 = 72
- 2 düzine 24'dir. 2 × 12 = 24
- 72 - 24 = 48
örnek soru : Beril'in 4 deste misketi vardır. Misketlerden 2 destesini arkadaşına verdi.Beril'in kaç misketi kaldı?
Cevap :
- 4 deste 40'dır. 4 × 10 = 40
- 2 deste 20'dir. 2 × 10 = 20
- 40 - 20 = 20
örnek soru : 2 düzine çikolata ile 2 deste çikolata toplam kaç tanedir?
Cevap :
- 2 düzine çikolata 24'dür. 12 × 2 = 24
- 2 deste çikolata 20'dir. 10 × 2 = 20
- 24 + 20 = 44
^^ 100.CEVABIM ^^
▪️ こんにちは▪️
➡️ İlk önce soruda ne anlatmak istiyor ona bakalım
〰️ Kırtasiyeci tanesini 15 tlye aldığı 8 düzine kalemi 20 tlye satıyormuş bizede soruda kaç lira kar ettiğini sormuş
➡️ O zaman soruyu çözmeye başlayalım
İlk olarak bir düzine kaç tane onu bulalım
〰️ Bir düzine kaç tane 1 x 12 = 12 tane
Şimdi ise kaç kalem var onu bulalım
〰️ 12 x 8 = 96 = 96 tane kalem var
Kalemleri toplam kaç liraya almış onu bulalım
〰️ 96 x 15 = 1035 liraya satın almış
Kalemleri toplam kaç liraya satmış onu bulalım
〰️ 96 x 20 = 1920 liraya satmış
Şimdi 1035 ile 1920 'yi çıkaralım ve kaç lira kâr ettiğini bulalım
〰️ 1920 - 1035 = 885 lira kâr etmiş
〽️ Cevabımız 885 lira 〽️
➡️ Düzine ile ilgili soruya örnek verelim
〰️Asya' nın annesi Asya'ya markete gidip 2 düzine yumurta, 1 düzinenin yarısı kadar süt almasını söylemişdir. Asya yumurtanın tanesinin 2 lira olduğu, sütün fiyatının 10 lira olduğu bir markete gidip annesinin söylediği şeyleri almışdır. Buna göre asya kaç lira ödemiştir?
➡️ Çözelim ;
İlk olarak Asyanın kaç tane süt ve yumurta alacağını bulalım
〰️ Yumurta : 12 x 2 = 24 tane
〰️ Süt : 12 x 1 = 12 : 2 = 6 tane
Şimdi yumurtanın ve sütün kaç lira tuttuğunu bulalım
〰️ 24 x 2 = 48 lira
〰️ 6 x 10 = 60 lira
Şimdi ise fiyatları toplayalım
〰️ 60 + 48 = 108 lira
〽️Cevabımız 108 lira 〽️
[tex]kolay \: gelsın \: < 3[/tex]
100.cevabıma bir ❤️ ?
Denetmen optim => @Lavinia
#optiyolunda
#OptiTim
#OptiSınav