👤

Bu iki soruyu öğrenebileceğim şekilde anlatabilecek varsa lütfen cevaplasın
9. Sınıf matematik sorusu. Şimdiden teşekkürler


Bu Iki Soruyu Öğrenebileceğim Şekilde Anlatabilecek Varsa Lütfen Cevaplasın 9 Sınıf Matematik Sorusu Şimdiden Teşekkürler class=

Cevap :

Cevap:

1. soru B

2.soru E

Adım adım açıklama:

1. soruda 3 kişinin oturduğu evde kişi başı aylık masraf istenmiş evde 3 kişi var tabloda 1. yer. tabloda ise bize 2 evin ayrı ayrı aylık masrafları verilmiş. 3 kişinin oturduğu yani 2+1 evin aylık masrafını bulmak için orda yazanların hepsini topluyoruz ve bu da 2460 ediyor yani 3 kişinin aylık masrafi 2460. evde 3 kişi var tek kişinin aylık masrafını bulmak için 2460:3 yaparız ve tek kişinin aylık masrafi 820 olur.

2. soruda Yeni eve yani 3+1 eve 4 kişi olarak tasınıyorlar ve 3 aylık bir tatile gidip bu süreçte sadece kira ve aidat ödüyorlar bizden 1 kişinin 1 yıllık masrafı istenmiş. tobloda sadece 1 ay boyunca yapılan masraflar var 3 ayı bulmak için 1 aylık kira+aidat=1520 3 ay için 3le carpariz ve 3 aylık masrafları tatilde oldukları için 4560 olur. 3 ay böyle gider geriye 9 ay kalır. bu 9 ay evdedirler bu yüzden tabloda yazanların hepsini toplarız bu da 3120 yapar bunu 9 ile carpariz 9 ay için ve 28080 olur. bir yıllık masraf için 28080+4560 yaparız ve 1 yıllık masraf 32.640 olur evde 4 kişi vardı bizim bulduğumuz bu 4 kişinin yıllık masrafı 1 kişiyi bulmak için 32640ı 4 e Böleriz ve 1 kişinin yıllık masrafı 8160 olur.

Kolay Gelsinn:)