6.sınıf matematik anlamadım çözümlü yapabilir misiniz bir yazan bildirilir.
![6sınıf Matematik Anlamadım Çözümlü Yapabilir Misiniz Bir Yazan Bildirilir class=](https://tr-static.eodev.com/files/d3f/322359e0c9394fbc9999666bd5f69d19.jpg)
Cevap:
Adım adım açıklama:
Cevap:
5 kilogramının fiyatı verilen domatesin 1 kilogrammını bulmak için 5 kilogramının fiyatıını 5 ile bölmemiz gerekiyor.
Yani;
12.5 i 5 ile bölmemiz gerekiyor.
[tex]\frac{12.5}{5} = 2.5[/tex] lira domatesin 1 kilogramının fiyatı
Örnek:
Nisan hanım bira bakkaldan Kilosu 3 lira olan portakaldan 4 kilogram, kilosu 6 lira olan elmadan 2 kilogram ve kilosu 10 lira olan kividen 3 kilogram almıştır. Buna göre nisan hanım kasaya kaç lira ödemiştir?
Çözüm:
Portakalın fiyatı => 3 × 4 = 12 lira
Elmanın fiyatı => 6 × 2 = 12 lira
Kivinin fiyatı => 10 × 3 = 30 lira
Nisan hanımın ödediği para miktarını bulmak için burda çıkarttığımız fiyatları toplamamız gerekiyor.
12 + 12 = 24
24 + 30 = 54 lira ödemiştir.
başarılar diler ;)
#Alev
#Brtnvrdr <3
#ĐoubłėTroubłe <3