RICA etsem anlatarak yapar mısınız
Íyi dersler
Teşekkür ederim
![RICA Etsem Anlatarak Yapar Mısınız Íyi Dersler Teşekkür Ederim class=](https://tr-static.eodev.com/files/d74/3357571627d56438841383a524691c85.jpg)
3kg ×15TL=45TL
4kg×15=60
45TL
250÷2=125
1kg=125
Adım adım açıklama:
3kg olan peynir de 4 kg olan peynir de 15 TL. kilosu kaç TL bulmak için ilk peynirde 15÷3 , ikinci peynirde 15÷4 yazarız. daha çok parçaya bölünen daha küçük olur. yani 4 kg olan peynir daha ucuz
1 kilogramda kaç tane 250 gram var bulmak için önce kilogramı grama çevir.
1 kilogram=1000 gram eder.
şimdi 1000 gramı 250 grama bölüp kaç tane olduğuna bakalım.
1000÷250=4
1 kg peynirin içinde 4 tane 250 g peynir var ve her biri 2 TL
Bu durumda 1 kg peynir 2×4=8 TL eder.