yardım edermisiniz işlemli şekilde lütfen
![Yardım Edermisiniz Işlemli Şekilde Lütfen class=](https://tr-static.eodev.com/files/d91/c8f94b6445d241aab504d7954f51c1db.jpg)
Cevap ekte sunulmuştur,anlamadığınız yeri sorabilirsiniz :)
@xRyan❤️
[tex] \infty [/tex]
Önce Nohutun Fiyatını Bulalım:
18 kilogram nohutu 396 TL'ye alıyorsa, 10 kilogram nohutu kaç TL'ye alır?
18 Kg 396 TL
10 Kg x TL
______________
=> 18'i x ile, 10'u 396 ile çarpıyoruz
= 18 × x = 18x
10 × 396 = 3960
⤷ 18x = 3960 ise x'i tek bırakmak için her tarafı 18'e böleriz
Şimdi Mercimeği Bulalım:
15 kilogram mercimeği 510 TL'ye alıyorsa, 12 kilogram mercimeği kaç TL'ye alır?
15 Kg 510 TL
12 Kg x TL
______________
=> 15'i x ile, 12'yi 510 ile çarpıyoruz
= 15 × x = 15x
12 × 510 = 6120
⤷ 15x = 6120 ise x'i tek bırakmak için her tarafı 15'e böleriz
Bulduğumuz sonuçları toplayalım:
220 => 10 Kg nohutun fiyatı
408 => 12 Kg mercimeğin fiyatı
220 + 408 = 628
Cevap A) 628
İyi dersler
@Oktavia❤️