👤

4 kilogram çileğin fiyatı 11,20 lira olduğuna göre 1 kilogram çileğin fiyatını bulunuz
not:çözümlü yapın lütfen​


Cevap :

Cevap:

11.20/4 = 2.80

Adım adım açıklama:

Selamlar,

4 kilogram çileğin fiyatı 11,20 TL ise 1 kilogram çileğin fiyatını bulabilmek için oran-orantı yapmak daha etkili, kolay ve anlaşılır bir çözüm olacaktır.

O halde hemen oran-orantı kuralım:

4 kilogram çilek ➡️ 11,20 TL

1 kilogram çilek ➡️ x TL

İçler dışlar çarpımı yapıldığı takdirde x'i 2,80 TL olarak bulabiliriz. O halde cevabımız 2,80 TL olacaktır.

-nitmedia farkıyla...