çözümlü olanı en iyi seçeceğim
![Çözümlü Olanı En Iyi Seçeceğim class=](https://tr-static.eodev.com/files/d63/a5265bb9f74d736a9cc8813a826ec84a.jpg)
Cevap: C
Adım adım açıklama:
1- Öncelikle bize verilenleri inceleyelim:
⇒Patatesin 1 kilogramı 3 TL, Soğanın 1 kilogramı ise 4 TL imiş.
2- Soru Bizden [tex]\frac{4}{3} kg[/tex] patates ve [tex]\frac{5}{2} kg[/tex] soğan alınıp manava 20 TL verildiğinde müşterinin alacağı para üstünü istiyor. Şimdi müşterinin patates ve soğan için vereceği parayı hesaplayalım: Müşteri, patatesin 1 kilogramı 3 TL ise basit bir orantı ile [tex]\frac{4}{3} .3= 4TL[/tex] (4) TL patatese, Soğanın 1 kilogramı 4 TL ise basit bir orantı ile [tex]\frac{5}{2} .4=10TL[/tex] (10) TL soğana para verir. Bu durumda manava toplam [tex]10+4=14[/tex] (14) TL vermelidir.
3- Ancak müşteri manava 20 TL veriyor bu durumda alması gereken para üstü: [tex]20-14=6[/tex] (6) TL'dir.
İYİ ÖDEVLER
POSEIDON